Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

Başlangıçta potansiyel faydaları çok geç görülen İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemleri, 2000’li yılların başından itibaren hızla yayılmış, sistemlerin sayısı ve çeşitleri artarken aynı zamanda kabiliyetleri de oldukça gelişmiş ve askeri güvenlik ortamına yeni bir anlayış getirmiştir.

Askeri alanda her geçen yıl daha fazla olgunlaşan İHA sistemleri, sivil ve ticari maksatlı uygulamalar için maliyet etkin çözümler sunmaya başlamıştır. İnsanlı hava platformlarına, uydulara ve çeşitli yer sistemlerine göre daha etkin, ekonomik, güvenilir ve emniyetli çözümler elde edilmesine bağlı olarak İHA sistemlerinin uygulama alanları genişlemektedir.

İnsansız sistemler bir diğer deyişle robotlar, geleceğin en kritik teknolojileri arasında listelenmektedir. Bu alanda öncülük yapan İHA sistemlerine yapılacak yatırımların, katma değer yaratarak ülkemiz için önemli bir ihracat kalemi olacağı değerlendirilmektedir. Ancak, İHA sektörünün ve İHA uygulamalarının Türkiye'de gelişmesi, çok farklı alanlarda hazırlık ve koordinasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesini gerektirmektedir.

Son 7 yıllık dönemde çalışma hayatımın neredeyse %100'ünü İHA sistemleri kapsadı. Bu süreçte kullanıcı, tedarikçi ve tasarımcı olarak elde ettiğim bilgi birikimimi ve tecrübelerimi devamlı paylaşmaya çalıştım. Gelinen noktada ise bireysel paylaşımların ötesine geçerek, genel paylaşımda bulunmaya karar verdim. 47 yaşında da ilk defa bir internet sitesi kurdum. 

"my DRONE land" sitesini kurma amacım, Türkiye'de gerçekleştirilen ve ileride gerçekleştirilecek hazırlık çalışmalarında kullanılabilecek kaynakları bir bütün halinde ilgili taraflara sunmaktır. Diğer bir amacım ise Türkiyemizin geleceği olan gençlerimiz başta olmak üzere Türkiye kamuoyunun aydınlatılmasına, bir diğer deyişle İHA kültürünün Türkiye'de oluşumuna katkı sağlamaktır.

"Drone" ismi üzerine çok düşündüm. 1940'lardan beri kullanılan ve Türkçemize de giren bu güzel kelimenin, Amerikalıların son 13 yılda yaptığı yanlışlara kurban edilmesine karşıyım. Bu nedenle, bir amacı da kamuoyunu aydınlatmak olan bu sitenin adında bilerek "drone" kelimesini kullandım. Umarım doğru yapmışımdır.

Sitenin gelişimi için paylaşımlarınızı ve eleştirilerinizi lütfen esirgemeyin.

Umarım ki amacı paylaşım olan bu site, geleceğin teknolojilerinden biri olan İHA sistemleri alanında Türkiyemizin gelişimine naçizane bir katkı sağlar...

Cengiz KARAAĞAÇ

Facebook  Twitter  LinkedIn