Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

Sürü Halinde İt Dalaşı Yapan İHA'lar

ABD Deniz Kuvvetleri Lisansüstü Okulu (Naval Postgraduate School) ve Georgia Tech Üniversitesi Araştırma Enstitüsü tarafından iki İHA sürüsü halinde it dalaşı denemesi yapıldı. Yapılan testin, sürü İHA temelli olarak yapılan ilk it dalaşı denemesi olduğu sanılıyor.

9 Şubat 2017 tarihinde Kaliforniya'da yapılan denemeye, ABD Deniz Kuvvetleri Lisansüstü Okulu ve Georgia Tech Üniversitesi iki takım halinde katıldı. Her iki takımın farklı it dalaşı ve sürü taktikleri denediği denemeye takımların 10'ar adet Zephyr İHA'sıyla katılması planlanmıştı. Ancak, 2 İHA'nın teknik sorun yaşaması nedeniyle deneme 10'a 8 şeklinde gerçekleştirildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Lisansüstü Okulu uzun süredir sürü İHA konusunda çalışmalarını sürdürüyor. En son 27 Ağustos 2016 tarihinde toplam 50 adet Zephyr İHA'sının kullanıldığı sürü İHA denemesi başarıyla gerçekleştirilmişti. Bu çalışmalar kapsamında esas amaç, 2 adet 50'şerli grup halinde toplam 100 adet İHA'nın katılacağı it dalaşı denemesini yapmak.

Denemede kullanılan İHA'lar MarcusUAV firması tarafından üretiliyor. Yaklaşık 2,5 kg azami kalkış ağırlığına sahip mini sınıf Zephyr İHA'sı, yaklaşık bir saat havada kalabiliyor.