Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

İHA'ya Dönüştürülen Eski F-16'lar F-35'lerle Birlikte Uçacak

İlgili resim

ABD Hava Kuvvetlerinin Have Raider II programı kapsamında insansız hale dönüştürülen F-16 savaş uçakları, gelecekte pilotlu F-35 uçaklarının kol elemanı olarak sürü halinde görev yapacak. Bu kapsamda yakın zamanda gerçekleştirilen 2 haftalık test uçuşları esnasında, pilotsuz F-16 ile karadaki hedefler başarıyla vuruldu.

Have Raider II programı, pilotlu savaş uçaklarıyla İHA'ların sürü halinde görev yapmasını amaçlayan ABD Hava Kuvvetlerinin "Sadık Kol Elemanı (Loyal Wingman)" projesinin bir alt parçası olarak yürütülüyor. ABD Hava Kuvvetlerinin liderliğinde yürütülen Have Raider II programında ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, ABD Hava Kuvvetleri Test Pilot Okulu ile Lockheed Martin ve Calspan Corporation firmaları rol alıyor.

Loyal Wingman projesi, ABD Savunma Bakanlığı tarafından 2014 yılında yürürlüğe konulan 3. Dengeleme Stratejisi (Offset Strategy) kapsamında başlatılmıştır. Gelecekte sayısal olarak daha üstün olacağı öngörülen Rusya ve Çin gibi ülkelerin savunma gücünü, mevcut silah sistemlerinin kabiliyetlerinin geliştirilmesi sayesinde elde edilecek teknolojik üstünlükle dengelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ömrünü tamamlayan F-16'ların insansızlaştırılması ve pilotlu F-35'lerle sürü halinde uçması, oldukça ucuz ve etkili bir çözüm olarak değerlendirilmektedir.

Proje ile F-16'lar sadece insansızlaştırılmayacak, aynı zamanda belirli seviyede otonom hareket etme kabiliyetine sahip olacaktır. Bu sayede, sürekli pilot kontrolünde olmayacak olan F-16'lar, kendi başına belirli kararları verip buna göre hareket edebilecektir.