Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

İngiltere ve Fransa, İnsansız Savaş Uçağı Geliştirmeye Yönelik Anlaşmayı İmzaladı

UK-French combat drone project moves forward

İngiltere ve Fransa, İnsansız Savaş Uçağı geliştirmeye yönelik anlaşmayı 16 Aralık 2016 tarihinde Paris'te imzaladı. İlk çalışmaları 2010 yılında başlatılan Geleceğin Muharebe Hava Sistemi (Future Combat Air System - FCAS) Programı'nın 2014 yılında başlanılan ikinci aşaması olan Yapılabilirlik Safhası tamamlanarak Tam Gösterim Safhası'na geçiliyor.

İngiltere Savunma Tedarik Bakanı Harriett Baldwin ile Fransa Savunma Bakanı Laurent Collet-Billon arasında imzalanan anlaşmaya göre FCAS Programı'nın Tam Gösterim Safhası 2017 yılı sonuna kadar başlatılacak. Yaklaşık 2 milyar Avro bütçeli bu aşamada 2025 yılına kadar iki adet insansız savaş uçağı geliştirilecek, takip eden 5-10 yıllık süreçte ise bu uçaklarla test ve değerlendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek. 

Minister Harriett Baldwin with her French counterpart Laurent Collet-Billon. Copyright Thales. All rights reserved.

Geleceğin klasik savaş ortamlarında görev yapacak İHA sistemlerinin mevcut insanlı savaş uçaklarına benzer kabiliyetlere sahip olacağı öngörülmektedir. Fransa ve İngiltere, bu kapsamdaki çalışmalarına 2000'li yılların başında başlamıştır.

Fransa önderliğindeki Neuron ile İngiltere'nin yürüttüğü Taranis teknoloji gösterim projelerinde önemli seviyede başarı elde edilmiştir. Bu iki projede sağlanan yaklaşık 10 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde, bu projelerin ana yürütücüsü olan Dassault/Fransa ve BAE/İngiltere firmalarının liderliğinde, İngiltere ve Fransa Devletleri tarafından Geleceğin Muharebe Hava Sistemi (Future Combat Air System - FCAS) Programı başlatılmıştır. 

Taranis


Neuron

FCAS programının amacı; 2030 yılı sonrasında envantere girecek şekilde, F-35 ve Rafale gibi insanlı savaş uçaklarıyla birlikte görev yapacak bir insansız savaş uçağı geliştirmektir. Programda rol alan firmalar şunlardır: 

• Hava Aracı: BAE Systems (İngiltere) ve Dassault Aviation (Fransa) 

• Motor: Rolls-Royce (İngiltere) ve Snecma (Fransa)

• Sensörler ve Elektronik Sistemler: Selex ES (İngiltere) ve Thales (Fransa)

FCAS Programı hâlihazırda üç aşamada gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek çalışmaları içermektedir.

Hazırlık Safhası (Tamamlandı): 2010 yılında başlatılan çalışmalara altı firma katılmıştır (Dassault Aviation, BAE Systems, Thales France, Selex, Rolls Royce ve Safran).

Yapılabilirlik Safhası (Tamamlandı): 31 Ocak 2014'te devlet başkanları seviyesinde alınan karar kapsamında 2014 Farnborough Hava Gösterileri'nde imzalanan mutabakat muhtırası (MoU) ile çalışmalar başlatılmıştır. İki yıl süren bu safha için 200 Milyon Euro (272 Milyon Dolar) kaynak kullanılmıştır. Bu safhada aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir: 

‒ Harekat konseptinin hazırlanması,

‒ İsterlerin belirlenmesi,

‒ Gerekli sistem mimarisinin oluşturulması, 

‒ Kritik teknolojilerin tespit edilmesi ve bunların simülasyon ortamında doğrulanması, 

‒ Bir teknoloji gösterim prototipi geliştirilmesine yönelik maliyet tahmininin yapılması,

‒ Firmaların alacağı rollerin kararlaştırılması,

‒ İlgili endüstri alanlarında gerekli ekiplerin ve uzmanlıkların oluşturulması.

Tam Gösterim Safhası: 2017 yılında başlatılacak çalışmalar kapsamında aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilecektir:

‒ Tasarımın tamamlanması,

- 2 adet tam özellikli prototip hava aracının üretilmesi,

- 2025 yılı sonrasında prototip hava araçlarıyla test ve doğrulama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond tarafından Temmuz 2014 ayında yapılan açıklamada; FCAS Programının başlangıçta (Yapılabilirlik Safhası) başka ülkelerin katılımına açık olmayacağı ancak, ileri safhalarda diğer ülkelerin de programa katılabileceği ifade edilmiştir. 

Taranis

Neuron