Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

İngiliz BAE System Firması Pilotsuz Yolcu Uçağı Geliştiriyor

The remote-control passenger plane will have a cockpit-mounted camera which acts as 'electronic eye' 

İngiliz BAE Systems firması, insansız yolcu uçağı geliştirmek için çalışmalara başladı. Toplam 400.000 pound bütçeli proje kapsamında firma tarafından test uçuşları gerçekleştiriliyor.

Testler için 16 kişilik Jetstream 31 tipi bir uçak kullanılıyor. Test uçuşları esnasında uçağın uçuşu, kokpitte bulunan bir pilot yerine, yerde bulunan bir pilotun komutlarına göre havadaki bilgisayarlar tarafından gerçekleştiriliyor. Kalkış ve inişler ise şimdilik uçakta bulunan iki pilot tarafından gerçekleştiriliyor.

bae unmanned Jetstream 31 ile ilgili görsel sonucu

Test uçağının üzerinde toplam sekiz kamera bulunuyor. Bu kameralar sayesinde, herhangi bir acil durumda otomatik olarak emercesi iniş alanlarının bulunması mümkün olacak. Ayrıca bu kameralar ile uçağın rotasındaki bulutların tehlikeli olup olmadığı belirlenerek tehlikeli hava şartlarından kaçınma yapılabilecek. Uçakta bulunan algıla ve sakın sistemi sayesinde ise havadaki diğer uçakların tespit edilecek ve sonrasında ise bunlardan kaçınacak şekilde otomatik olarak manevra yapılabilecek.

BAE Systems firmasının pilotsuz yolcu uçağı geliştirme çalışmaları yaklaşık 10 yıl önce başladı. 2013 yılında İngiliz Devletinin fonlamayı kesmesine kadar çalışmalar bir çok firmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Sonrasında ise BAE Systems kendi kaynaklarını kullanarak geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.