Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

Silahlı İHA Üreten ve Kullanan Ülkeler

17 Aralık 2015 tarihinde Baykar Makina tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA'sından atılan ROKETSAN üretimi güdümlü MAM-L bombasıyla, Türkiye silahlı İHA üretme kabiliyetine sahip nadir sayıda ülkelerin arasına katıldı. 2016 yılında VESTEL firmasının Karayel İHA'sına silah entegrasyonu ve özellikle silahlı Bayraktar TB2 İHA'larının operasyonlarda kullanılmasıyla, silahlı İHA'lar Türkiye savunma ve güvenlik gündeminin en üstlerinde yer almaya başladı. 

İlk silahlı İHA saldırısının, 1982 yılında Lübnan Beka Vadisi Çatışması sırasında İsrail'e ait Pioner İHA'sıyla yapıldığı sanılmaktadır. 2000'lı yılların başından itibaren ise silahlı İHA yarışında bayrağı ABD teslim almıştır. ABD Hava Kuvvetlerine ve CIA'ye ait önce MQ-1 Predator İHA'ları sonrasında ise MQ-9 Reaper İHA'ları, başta Irak ve Afganistan harekatları olmak üzere çok farklı operasyonda baş rolleri aldılar. 2010'lu yıllara gelindiğinde ise Çin'in silahlı İHA'ları gündeme düştü. Kalitesi tartışılsa da çok sayıda silahlı Çin İHA'sı geliştirildi ve oldukça fazla sayıda ülkeye ihraç edildi. Tamamlanan teslimatlar ve devam eden projeler dikkate alındığında, Çin'in bugüne kadar yaklaşık 300 silahlı İHA siparişi aldığı ifade edilmektedir.

Açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre hazırlanan "Silahlı İHA Üreten ve Kullanan Ülkeler"in listesi Tablo-1'de verilmiştir. Derleme kapsamında sadece taktik ve üzeri sınıf sabit kanatlı silahlı İHA'lar dikkate alınmıştır. Bugün itibarıyla 9 ülke tarafından silahlı İHA'lar geliştirilip üretilmektedir. Halihazırda silahlı İHA'lara sahip olan ülkelerin sayısı ise en azından 20'dir. 

Tablo-1. Silahlı İHA Üreten ve Kullanan Ülkeler 

Türkiye

17 Aralık 2015 tarihinde Baykar Makina tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA'sından atılan ROKETSAN üretimi güdümlü MAM-L bombasıyla hedefin başarılı bir şekilde vurulması ile Türkiye silahlı İHA üreten ülkelerin arasına katıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla silahlı Bayraktar TB2 İHA'sının başarıyla operasyonlarda kullanılmaya başlandığını 4 Eylül 2016 tarihinde açıkladı.  

VESTEL firmasının Karayel İHA'sına ROKETSAN üretimi güdümlü MAM-L entegre edilerek 15 Haziran 2016 tarinde Konya Karapınar'da atış testleri gerçekleştirildi. 

Bayraktar TB2

vestel karayel ile ilgili görsel sonucuKarayel 

ABD

Silahlı İHA sektöründe liderliği ABD yapmaktadır. ABD'nin tüm dünya genelinde gizli yürüttüğü operasyonların en önemli unsurlarının başında, özel kuvvetler ile İHA'lar gelmektedir. Suriye ve Irak'ta DAEŞ'e karşı gerçekleştirilen İHA saldırıları ön plana çıksa da, ABD çok sayıda ülkede gerçekleştirdiği gizli operasyonlarda silahlı İHA'lardan yoğun bir şekilde faydalanmaktadır. CIA, ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Kara Kuvvetlerine ait saldırı ve istihbarat maksatlı İHA'lar, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Doğu Afrika, Yemen, İran, Pakistan ve Afganistan'da sürekli görev icra etmektedir.

MQ-9 Reaper İHA'ları, ABD Hava Kuvvetleri ile CIA tarafından kullanılmaktadır. ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan silahlı MQ-1 Predator İHA'larının üretimi 2015 yılında sona erdirilmiş olup 3-4 yıl içinde ABD Hava Kuvvetleri envanterinden tamamen çıkacağı tahmin edilmektedir. 

MQ-1C Grey Eagle İHA'ları ABD Kara Kuvvetleri bünyesinde görev yapmaktadır. Shadow 600 İHA'ları ise ABD Kara Kuvvetleri ile Deniz Piyadeleri envanterinde bulunmaktadır.

ABD Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan silahlı MQ-5B Hunter İHA'ları ise 2015 yılı içinde envanterden çıkarılmıştır.

Silahlı MQ-9 Reaper İHA'sı, sadece İngiltere Hava Kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır. İtalyan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan silahsız MQ-9 Repaer İHA'ları, yakın zamanda silahlandırılacaktır.

reaper uav ile ilgili görsel sonucuMQ-9 Reaper

mq-1 predator uav ile ilgili görsel sonucu
MQ-1 Predator

İlgili resim
MQ-1C Gray Eagle


Shadow 600

küçük insansız hava aracı ile ilgili görsel sonucu
MQ-5B Hunter

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

ADCOM firması tarafından geliştirilen Global Yabhon, United 40 Block 5 ve Yabhon Flash 20 İHA'larına torpido dahil olmak üzere çeşitli silahlar entegre edilmiştir. Birden fazla ülkeye satış yapıldığına yönelik farklı kaynaklarda haberler olsa da, satış yapılan ülkeler hakkında firma tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Ağustos 2016'da basına yansıyan haberlerden Nijerya'nın Yabhon Flash 20 İHA'ları satın almaya karar verdiği öğrenilmiştir.

İlgili resim
Global Yabhon


United 40 Block 5

İlgili resim
Yabhon Flash 20

Çin

Çin'in silahlı İHA modellerinin sayısı artmaya devam ediyor. Silahlı Wing Loong 1, CH-3 ve CH-4 İHA'larından sonra, 2016 yılı içinde daha fazla silah taşıma kabiliyetli Cloud Shadow, Wing Loong 2 ve CH-5 İHA'ları dünya pazarına sunuldu.

ABD'nin ihracat kısıtlamaları ve İsrail'in silahlı İHA satışı yapmaması nedeniyle, Çin silahlı İHA alanında dünyanın en büyük ihracatçısı konumuna geldi. Wing Loong 1 İHA'ları Kazakistan, Mısır Suudi Arabistan'a ihraç edilmiştir. Pakistan tarafından satın alınması büyük olasılık dahilindedir. Pakistan'da test uçuşları esnasında bir adet Wing Loong 1 İHA'sı Haziran 2016'da düşerek kırıma uğramıştır. Cezayir'de 2015 yılında gerçekleştirilen test uçuşları esnasında iki adet CH-4 İHA'sının düştüğü bilgisi basında yer alsa da, sonrasında Cezayir'in silahlı CH-4'leri teslim aldığı sanılıyor. CH-4 İHA'ları Irak, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından kullanılmaktadır. Taktik sınıf CH-3 İHA'sı ise Myanmar, Nijerya ve Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.


Cloud Shadow


Wing Loong 2

wing loong uav ile ilgili görsel sonucu
Wing Loong 1


CH-5


CH-4 

ch-3 uav ile ilgili görsel sonucu
CH-3

Güney Afrika

Denel firması tarafından silah entegre edilen taktik sınıf Seeker 400 İHA'sına Snyper adı verildi. Bu İHA'nın hangi ülkeler tarafından kullanıldığına yönelik açık kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.  


Snyper (Seeker 400)

Hindistan

Hindistan'ın ilk silahlı İHA'sı Rustom-1'le taksi testleri 2015 yılında yapılmıştır. 2016 yılında atışlı uçuş testlerinin yapılarak silahlı Rustom-1 İHA'larının Hindistan silahlı kuvvetleri envanterine alındığı tahmin edilmektedir.

India’s Armed Drone FleetRustom-1

İran

Silahlı İHA konusunda son yıllarda ön plana çıkmaya çalışan ülkelerden biri de İran'dır. Silahlı İran İHA'ları, genelde dış görünüş olarak İsrail ve ABD İHA'larına oldukça benzemektedir.  dış görünüş olarak benzerleri olduğu iddia edilen silahlı İran İHA'ları, sadece İran silahlı kuvvetleri tarafından kullanılıyor. 

Silahlı Shaded-129 İHA'larının Suriye Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği ve Suriye iç savaşında yoğun olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

fotros uav ile ilgili görsel sonucu
Fotros

İlgili resim
Shaded-129


Hamaseh 

İsrail

İsrail'in 2000'li yılların başından beri silahlı İHA'lara sahip olduğu ve bunları çeşitli harekatlarda kullandığı tahmin edilmektedir. Ancak şu ana kadar bu konuda herhangi bie açıklama yapılmamış ve ayrıca bunların silahlı resimleri basına da yansımamıştır. Bu kapsamda tek istisna durum, silahlı Heron TP İHA'sısının görüntülerinin Ocak 2016'da basına yansımasıdır. Kıbrıs'ta bulunan İngiliz üssündeki ABD istihbarat birimleri tarafından 2008-2010 yılları arasında İsrail İHA'larının görüntülerinin hacklandiği ve bu görüntülere göre Heron TP İHA'sının kanat altlarında birer adet silah taşıdığı görülmektedir. 

İsrail üretimi silahlı İHA'ların henüz ihracatı yapılmamıştır. Ancak yakın zamanda silahlı Heron TP İHA'sının Hindistan'a satışına yönelik sözleşme imzalandığı bilgisi basında yer almıştır.

heron uav british hack ile ilgili görsel sonucu
Heron TP

İlgili resim
Heron 1


Hermes 900


Hermes 450 

Pakistan

Pakistan'ın silahlı İHA çalışmaları 2010'lu yıllarda ivme kazanmıştır. Taktik sınıf Burraq İHA'ları, sadece Pakistan silahlı kuvvetleri envanterindedir.


Burraq