Türkiye'nin İlk İHA Sistemleri Portalı

İHA Almanak Türkiye 2016: Türkiye'de İHA Alanında Meydana Gelen Gelişmeler

 

Cengiz Karaağaç tarafından hazırlanan "İHA Almanak Türkiye 2016: Türkiye'de İHA Alanında Meydana Gelen Gelişmeler" konulu çalışmada, 2016 yılında Türkiye'de meydana gelen askeri, sivil ve ticari İHA gelişmeler özetlenmiştir.

ASKERİ İHA UYGULAMALARINA YÖNELİK GELİŞMELER

ANKA İHA'sı Elazığ'da Operasyonel Uçuşlara Başladı

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay tarafından 5 Şubat 2016 tarihinde yapılan açıklamayla, TUSAŞ firması tarafından geliştirilen ANKA İHA'sının, Kava Kuvvetleri Komutanlığı operasyonlarını desteklemek için Elazığ Havaalanında uçuşlara başladığı duyuruldu.

Bayraktar TB2 ve Karayel İHA'ları Efes 2016 Tatbikatı'nda

4 Mayıs – 4 Haziran 2016 arasında gerçekleştirilen Efes Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda Baykar firmasının Bayraktar TB2 İHA'sı ile Vestel firmasının Karayel İHA'sı görev uçuşu gerçekleştirdi. 

efes 2016 karayel iha ile ilgili görsel sonucu

efes 2016 karayel iha ile ilgili görsel sonucu

Karayel İHA'sına Silah Entegre Edildi

VESTEL firmasının Karayel İHA'sıyla atış testleri, 15 Haziran 2016 tarinde Konya Karapınar'da gerçekleştirildi. 

Silahlı Bayraktar TB2 İHA'sı Operasyonlarda Kullanılmaya Başlandı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla silahlı Bayraktar TB2 İHA'sının başarıyla görevlerde kullanılmaya başlandığını 4 Eylül 2016 tarihinde açıkladı.  

DEAŞ'in Suriye'de Drone'la Gerçekleştirdiği Saldırılarda Askerleimiz Yaralandı

Fırat Kalkanı harekatı devam ederken Suriye’nin Çobanbey Kasabası (RAİ) bölgesinde terör örgütü DEAŞ tarafından 27 Eylül 2016 tarihinde yapılan saldırıda 3 askerimiz yaralandı.

Görsel sonucu

PKK'nın Silahlı İHA'sı Düşürüldü

Ekim 2016 ayında Hakkari'de PKK'lı teröristlerin askeri birliğe saldırmak üzere el bombasıyla tuzakladığı İHA düşürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri Irak'ta DAEŞ İHA'sını Stinger Füzesiyle Düşürdü

Irak'ta Türk askerlerinin bulunduğu Başika yakınındaki Gedu üssüne terör örgütü DEAŞ üyeleri tarafından 9 Ekim 2016 tarihinde yapılan saldırı esnasında, DAEŞ'a ait İnsansız Hava Aracı (İHA), Stinger füzesiyle düşürüldü.

gelecegin-hava-savunma-liderleri-bu-okulda--(12).jpg

Silopi'de Teröristlere Ait ABD İHA'sı Ele Geçirildi

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Ocak 2016 ayında gerçekleştirilen operasyonda terör örgütü PKK'ya ait ABD Aerovironment firması üretimi mini sınıf RQ-20 Puma İHA'sı ele geçirildi.

ABD MQ-1 Predator İHA'sı Adana'da Düştü

ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan operatif sınıf MQ-1 Predator İHA'sı 4 Şubat 2016 tarihinde Adana'da düştü.

Bayraktar TB2 İHA'sı Urfa'da Zorunlu İniş Yaptı

Görev esnasında motor arızası meydana gelen Baykar firması üretimi Bayraktar TB2 İHA'sı, 24 Ağustos 2016 tarihinde Şanlıurfa yakınlarına zorunlu iniş yaptı.

baykar iha urfa ile ilgili görsel sonucu

ABD RQ-7 Shadow İHA'sı Gaziantep'te Düştü

ABD Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan taktik sınıf RQ-7 Shadow İHA'larından biri 26 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep yakınlarında düşerek kırıma uğradı.

ANKA İHA'sı Elazığ'da Zorunlu İniş Yaptı

Elazığ Meydanı'ndan 9 Ekim 2016 tarihinde görev uçuşu için kalkan TUSAŞ firması üretimi ANKA İHA'sı motor arızası nedeniyle zorunlu iniş yaptı.

SİVİL & TİCARİ İHA UYGULAMALARINA YÖNELİK GELİŞMELER

SHGM Yeni İHA Talimatını Yayımladı

Türk hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçlarıyla ilgili talimatı 22 Şubat 2016 tarihinde yayımlanmıştır. İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA), insansız hava aracı sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları içermektedir.  

SHGM İHA Kayıt Sistemi Devreye Girdi

0,5-25 kg aralığındaki, model uçaklar dahil tüm İHA'ların ve bunları kullanacak İHA pilotlarının kaydının yapılacağı SHGM İHA kayıt sistemi 23 Şubat 2016 tarihinde faaliyete geçti. 

SHGM İHA Sistemleri Talimatında Önemli Değişiklikler Yaptı

SHGM 21 Nisan 2016 tarihinde İHA Talimatında önemli değişilikler yaptı. Bu kapsamda, İHA0 ve İHA1 kategorilerindeki hava araçlarını hobi veya sportif amaçlı kullananlar için eğitim zorunluluğu olmadığına açıklık getirilmiş, ticari amaçlı kullanımlar için eğitim verecek kuruluşlara ilişkin gereklilikler belirlenmiştir. 

Türkiye'de Kayıtlı İHA Dönemi Başladı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’nda (SHT-İHA) tanımlanan, İHA'ların kaydına ve tesciline yönelik geçiş dönemi 30 Nisan 2015 tarihi itibarıyla sona erdi. Bu tarihten sonra 25 kg altındaki İHA'ların (İHA0 ve İHA1 sınıfları) SHGM tarafından oluşturulan WEB tabanlı kayıt sistemine kayıt ettirilmesi, 25 kg ve üzerindeki İHA'ların (İHA2 ve İHA3 sınıfları) ise SHGM'ye tescil ettirilmesi gerekiyor.

Yetkili İHA Uçuş Okul Sayısı Altıya Yükseldi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkilendirilen, İHA0 ve İHA1 kategorisindeki İHA'lar için eğitim verebilecek İHA Uçuş Okulu sayısı 6'ya yükseldi. Uçuş okullları Ankara, Eskişehir, İstanbul, Nevşehir ve Samsun olmak üzere 5 farklı ilde bulunuyor. Ancak, uçuş okulları Türkiye'nin her tarafında kurslar açabiliyor. 

Kural Dışı İHA Uçuşlarına SHGM Tarafından Ceza Verilmeye Başlandı

Türkiye'de ilk İHA (Drone) cezası 11 Mayıs 2016 tarihinde verildi. Gece şartlarında izinsiz yapılan bir Drone uçuşuna yönelik olarak Kütahya'nın Gediz ilçesinde kolluk kuvvetlerinin tuttuğu tutanağa istinaden, SHGM 1.000 TL para cezası verdi.

SHGM Tarafından Uluslararası İHA Çalıştayı Gerçekleştirildi

İstanbul'da gerçekleşen İstanbul Air Show esansında, 7 Ekim 2016 tarihinde D-8 Ülkeleri İHA çalıştayı gerçekleştirildi.

Türkiye'de Birçok İlde ve İlçede Mülki İdarelerce İlave İHA Kısıtlamaları Uygulandı

SHGM İHA Talimatının verdiği yeti kapsamında, birçok il ve ilçede Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından ilave İHA kısıtlamaları getirildi. Genelde askeri, emniyet ve adalet birimlerine ait tesisler üzerinde İHA uçuşları kısıtlanırken, bazı il ve ilçelerde ise güvenlik hassasiyeti nedeniyle ticari İHA uçuşları tamamen yasaklandı.

İHA'lar Yolcu Uçaklarına Tehlike Oluşturmaya Devam Ediyor

Atatürk Havalimanı'na iniş ve kalkış yapacak uçakların güzergahlarında tüm önlemlere rağmen İHA uçurulmaya devam ediliyor.

Atatürk Havalimanı’na iniş yapan uçağın altından drone geçti

Emniyet Genel Müdürlüğü Bayraktar TB2 İHA'larını Envanterine Aldı

Baykar firması üretimi Bayraktar TB2 İHA sistemi, Haziran 2016 ayında Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine girdi.

 

TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması Düzenledi

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2016 Uluslararası İHA Türkiye Yarışması 12 – 15 Ekim 2016 tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi Çayırova Kampüsü’nde gerçekleştirilmiştir. Yarışma için 204 takım başvuruda bulunmuştur. Kavramsal ve Detaylı Tasarım Raporlarının değerlendirme sonuçlarına göre 108 takım uçuş yapmak üzere yarışmaya davet edilmiştir. Yarışmaya 87 takım ve bu takımları oluşturan 400 kişi katılmıştır. Bu takımlardan 1 tanesi Polanya’dan, 1 tanesi KKTC’den ve 1 tanesi de Almanya’dan katılmıştır. 

Yarışma sonucunda Sabit Kanat Performans kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rota Takımı birinci, Polonya Hava Kuvvetleri Akademisi Takımı ikinci, Bilkent Üniversitesi Team Bilkent üçüncü olmuştur. Döner Kanat Performans kategorisinde de birinciliği İstanbul Teknik Üniversitesi Team Mini Quad, ikinciliği Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Team Tophane, üçüncülüğü Lefke Avrupa Üniversitesi Kıbrıs Eagles takımı elde etmiştir.

İHA'lar Ağaçlandırma İçin Kullanılmaya Başlandı

İzmir'in Buca ve Seferihisar ilçelerinde 3 Ağustos 2016'da çıkan orman yangınlarında zarar gören alanların ağaçlandırılması için gerekli ölçümler, insansız hava aracı ile yapılarak, haritalara aktarıldı.

ENERJİSA Elektrik Arızalarına Müdahale İçin İHA Geliştirmeye Başladı

Enerjisa Dağıtım Şirketleri, enerji sektöründeki operasyonel ihtiyaçlara uygunluğunu görmek amacıyla bir yılı aşkın süredir İHA'yla saha testleri yaptıklarını açıkladı. Bu kapsamda geliştirilen yerli İHA'nın elektrik arızalarnın yerini ve türünü hızlı bir şekilde belirlenmesi ve ayrıca kaçak kullanımların tespiti için kullanılacağı açıklandı. 

Belediyelerde İHA Kullanımı Yaygınlaşmaya Devam Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, İstanbul sınırları içerisinde deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla Drone kullanmaya başladı. 

İSKİ, İstanbul’un su havzalarının denetimi kapsamında kaçak yapıların tespiti için İHA kullanmaya başladı. 

İstanbul Başakşehir Belediyesi, kaçak inşaat yapanlara karşı mücadelede insansız hava aracı droneları kullanacağını açıkladı. Drone, ilçe sınırları içinde kaçak yapı, inşaat denetim ve kontrolleri ile usulsüz hafriyat dökümlerine karşı mücadelede kullanılacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kavşaklardaki araç sayımı için helikopter kameralar (drone) kullanmaya başladı. 

Isparta Belediyesi, başta arazi resimlerinin çekimi olmak üzere çeşitli işlerde kullanmak üzere bir adet Drone satın aldı. Söz konusu Araç, Belediye'de ihtiyaç olan birimlerde kullanılmaya başlandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, il genelinde haşerelere karşı insansız hava aracı Biocopter ile mücadele edeceğini açıkladı.

Edirne Belediyesi, ilaçlama uçaklarının ve helikopterlerin ulaşamadığı yerlerde İHA'larla sivrisinek mücadelesi yapılmaya başlanacağını açıkladı.  

Emniyet Müdürü Nöbetteki Koruculara İHA'yla Baklava Gönderdi

Bitlis-Diyarbakır karayolundaki Arıcılık mevkisinde bulunan polis kontrol noktasını 28 Ekim 2016 günü ziyaret eden Bitlis Emniyet Müdürü Fatih Kaya, polis kontrol noktasına hakim tepede nöbet tutan geçici köy korucularına İHA'yla baklava göndererek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

Koruculara "drone" ile tatlı ikramı

PTT İHA'yla Kargo ve Posta Teslimatı Yapmaya Hazırlandığını Açıkladı

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ulaşımı zor olan yerlere kargo ve postanın Drone'larla gönderilmesi konusu üzerinde çalıştıklarını 23 Eylül 2016 tarihinde açıkladı.

Binbircesit.com İHA'yla Kargo Teslimatı Hazırlıkları Yaptığını Açıkladı

Türkiye'de İHA'ylakargo teslimatına yönelik hazırlıklar yaptığını açıklayan ilk firma binbircesit.com oldu. E-ticaret alanında 11 yıldır hizmet veren Binbirçeşit firması, 6 aydır İHA'yla teslimat denemeleri yaptığını ve ilk kargo teslimatı uygulamasının firmanın merkezi olan Balıkesir kent merkezinde yapılacağını Eylül 2016 ayı içinde açıkladı.

TÜRKİYE’NİN İLK DRONE İLE TESLİMATI BAŞLIYOR!

İHA'la Evlilik Teklifi Yapıldı 

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bir genç Ağustos 2016 ayı içinde, kız arkadaşına İHA ile indirdiği yüzüğü vererek evlenme teklifi yaptı.

Drone ile 'evlenme teklifi'